< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

789 (DCCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 789 година од новата ера, 789. од првиот милениум, 89. од VIII век и последна од 780-тите. Оваа година била определена како 789 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

789 во разни календари
Грегоријански календар789
DCCLXXXIX
Ab urbe condita1542
Ерменски календар238
ԹՎ ՄԼԸ
Асирски календар5539
Балиски календар710–711
Бенгалски календар196
Берберски календар1739
Будистички календар1333
Бурмански календар151
Византиски календар6297–6298
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3485 или 3425
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3486 или 3426
Коптски календар505–506
Етиопски календар781–782
Еврејски календар4549–4550
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера845–846
 - Сачка ера710–711
 - Кали-југа3889–3890
Холоценски календар10789
Ирански календар167–168
Исламски календар172–173
Јапонски календарЕнрјаку 8
(延暦8年)
Јавански календар684–685
Јулијански календар789
DCCLXXXIX
Корејски календар3122
Мингуо-календар1123 пред Р. Кина
民前1123年
Нанакшахи−679
Селевкидски календар1100/1101 г.г.
Тајландски сончев календар1331–1332
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
915 или 534 или −238
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
916 или 535 или −237
Текстот на Admonitio generalis (789)

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6297 и 6298 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5539 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4549 и 4550 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1542.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 789 година се протега во 3425 и 3426, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3485 и 3486 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1332. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 172 и 173 исламска година.

Настани уреди

Според место уреди

Европа уреди

Британија уреди

Исламски калифат уреди

Азија уреди

  • Востание во Јапонија води кон голем пораз за императорот Канму, како и тешка суша и глад; улиците на главниот град Нагаока-кјо се препловени со болни.

Родени уреди

  • Лу Шанг, канцелар на династијата Танг (почина во 859)
  • Зирјаб, муслимански поет и музичар (почина во 857)

Починати уреди

Наводи уреди

  1. Jeep (2001), pp. 5–6

Надворешни врски уреди

  •   789 на Ризницата ?