< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

750 (DCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 750 година од новата ера, 750. од првиот милениум, 50. од VIII век и прва од 750-тите.

750 во разни календари
Грегоријански календар750
DCCL
Ab urbe condita1503
Ерменски календар199
ԹՎ ՃՂԹ
Асирски календар5500
Балиски календар671–672
Бенгалски календар157
Берберски календар1700
Будистички календар1294
Бурмански календар112
Византиски календар6258–6259
Кинески календар己丑(зем. вол)
3446 или 3386
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3447 или 3387
Коптски календар466–467
Етиопски календар742–743
Еврејски календар4510–4511
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера806–807
 - Сачка ера671–672
 - Кали-југа3850–3851
Холоценски календар10750
Ирански календар128–129
Исламски календар132–133
Јапонски календарТенпјо-шохо 2
(天平勝宝2年)
Јавански календар644–645
Јулијански календар750
DCCL
Корејски календар3083
Мингуо-календар1162 пред Р. Кина
民前1162年
Нанакшахи−718
Селевкидски календар1061/1062 г.г.
Тајландски сончев календар1292–1293
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
876 или 495 или −277
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
877 или 496 или −276

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6258 и 6259 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5500 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4510 и 4511 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1503.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 750 година се протега во 3386 и 3387, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3446 и 3447 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1293. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 132 и 133 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   750 на Ризницата ?