< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

755 (DCCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 755 година од новата ера, 755. од првиот милениум, 55. од VIII век и шеста од 750-тите.

755 во разни календари
Грегоријански календар755
DCCLV
Ab urbe condita1508
Ерменски календар204
ԹՎ ՄԴ
Асирски календар5505
Балиски календар676–677
Бенгалски календар162
Берберски календар1705
Будистички календар1299
Бурмански календар117
Византиски календар6263–6264
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3451 или 3391
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3452 или 3392
Коптски календар471–472
Етиопски календар747–748
Еврејски календар4515–4516
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера811–812
 - Сачка ера676–677
 - Кали-југа3855–3856
Холоценски календар10755
Ирански календар133–134
Исламски календар137–138
Јапонски календарТенпјо-шохо 7
(天平勝宝7年)
Јавански календар649–650
Јулијански календар755
DCCLV
Корејски календар3088
Мингуо-календар1157 пред Р. Кина
民前1157年
Нанакшахи−713
Селевкидски календар1066/1067 г.г.
Тајландски сончев календар1297–1298
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
881 или 500 или −272
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
882 или 501 или −271

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6263 и 6264 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5505 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4515 и 4516 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1508.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 755 година се протега во 3391 и 3392, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3451 и 3452 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1298. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 137 и 138 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   755 на Ризницата ?