< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

714 (DCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 714 година од новата ера, 714. од првиот милениум, 14. од VIII век и петта од 710-тите.

714 во разни календари
Грегоријански календар714
DCCXIV
Ab urbe condita1467
Ерменски календар163
ԹՎ ՃԿԳ
Асирски календар5464
Балиски календар635–636
Бенгалски календар121
Берберски календар1664
Будистички календар1258
Бурмански календар76
Византиски календар6222–6223
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3410 или 3350
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3411 или 3351
Коптски календар430–431
Етиопски календар706–707
Еврејски календар4474–4475
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера770–771
 - Сачка ера635–636
 - Кали-југа3814–3815
Холоценски календар10714
Ирански календар92–93
Исламски календар95–96
Јапонски календарВадо 7
(和銅7年)
Јавански календар607–608
Јулијански календар714
DCCXIV
Корејски календар3047
Мингуо-календар1198 пред Р. Кина
民前1198年
Нанакшахи−754
Селевкидски календар1025/1026 г.г.
Тајландски сончев календар1256–1257
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
840 или 459 или −313
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
841 или 460 или −312

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6222 и 6223 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5464 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4474 и 4475 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1467.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 714 година се протега во 3350 и 3351, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3410 и 3411 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1257. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 95 и 96 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   714 на Ризницата ?