< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

720 (DCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 720 година од новата ера, 720. од првиот милениум, 20. од VIII век и прва од 720-тите.

720 во разни календари
Грегоријански календар720
DCCXX
Ab urbe condita1473
Ерменски календар169
ԹՎ ՃԿԹ
Асирски календар5470
Балиски календар641–642
Бенгалски календар127
Берберски календар1670
Будистички календар1264
Бурмански календар82
Византиски календар6228–6229
Кинески календар己未(зем. коза)
3416 или 3356
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3417 или 3357
Коптски календар436–437
Етиопски календар712–713
Еврејски календар4480–4481
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера776–777
 - Сачка ера641–642
 - Кали-југа3820–3821
Холоценски календар10720
Ирански календар98–99
Исламски календар101–102
Јапонски календарЈоро 4
(養老4年)
Јавански календар613–614
Јулијански календар720
DCCXX
Корејски календар3053
Мингуо-календар1192 пред Р. Кина
民前1192年
Нанакшахи−748
Селевкидски календар1031/1032 г.г.
Тајландски сончев календар1262–1263
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
846 или 465 или −307
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
847 или 466 или −306

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6228 и 6229 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5470 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4480 и 4481 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1473.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 720 година се протега во 3356 и 3357, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3416 и 3417 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1263. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 101 и 102 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   720 на Ризницата ?