Зволе (холандски: [ˈzʋɔlə]  ( слушни)) е општина и главен град на покраината Лимбург, Холандија. Тој има население околу 125.000 жители.

Зволе
Град и општина
Центарот на Цволе
Центарот на Цволе
Знаме на ЗволеГрб на Зволе
Highlighted position of Zwolle in a municipal map of Overijssel
Местоположба во Оверајсел
Координати: 52°31′N 6°6′E / 52.517° СГШ; 6.100° ИГД / 52.517; 6.100
ЗемјаХоландија
ПокраинаОверајсел
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникХенк Јан Мајер (ВВД)
Површина[2]
 • Municipality119,36 км2 (4,609 ми2)
 • Земјишна111,38 км2 (4,300 ми2)
 • Вода7,98 км2 (308 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000040000004 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[4][5]
 • Municipality125.806
 • Густина1.130/км2 (2,900/ми2)
 • Градскo123.507
 • Метро181.440
ДемонимZwollenaar
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8000–8049
Повик. бр.038
Мреж. местоzwolle.nl

Историја

уреди
Население низ историјата
ГодинаНас.±% год.
14043.500—    
15254.500+0.21%
15996.500+0.50%
16287.700+0.59%
167010.932+0.84%
16756.963−8.63%
16809.388+6.16%
16827.800−8.85%
174811.931+0.65%
179512.220+0.05%
Извор: Lourens & Lucassen 1997, стр. 83–84

Археолошките наоди укажуваат на тоа дека областа околу Зволе е населена долго време. Кружната конструкција од камења( woodhenge) која беше пронајдена во предградието на Цволе-Југ во 1993 година датира од бронзеното време. За време на римскиот период, областа била населена со Салиските Франки.

Модерниот град бил основан околу 800 година од фризиски трговци и војници на Карло Велики. Името Зволе е изведено од зборот (Suolle), што значи "рид". Ова се однесува на косина во пределот помеѓу четирите реки околу градот, Ајсел, Вехт, Аа и Зварте (Црна). Ридот беше единственото парче земја што ќе остане суво во време на честите поплавите на реките.

Во документите се споменува постоењето на црквата парохија посветена на Свети Михаил. Таа црква, Големата или Саинт Михелскерк (голема или Свети Михаил Црква), беше реновирана во првата половина на 15 век и постои до денешен ден. Црквата нуди богато врежана говорница, од работата на Адам Страес ван Велброх (околу 1620), некои добри резби и еден деликатен „орган“ инструмент за свирење во црква (1721).

На 31 август 1230 година, бискупот од Утрехт му доделува на Зволе градски права. Зволе станал член на Ханзата во 1294, а во 1361 година се приклучи на војната помеѓу Ханза и Валдемар IV од Данска. Во спогодбата за 1370 на Штралзунд кој стави крај на војната, Зволе беше награден со трговска колонија, во Сканиа, тогаш дел од Данска. Златното време во Зволе дојде во 15-от век. Помеѓу 1402 и 1450, градот на бруто-регионалниот производ бил помножен со околу шест.

Во јули 1324 и октомври 1361 година регионални благородници го запалија Цволе. Во 1324 , само девет згради ги избегнале пламените јазици.

Првата Мапа на Цволе е од Џоан Билау "Тононел дер Стеден", 1652

Зволе беше, исто така, со Девентер, еден од центрите на Браќата на заедничкиот живот, монашко движење. Три милји од Зволе, на малата еминенција наречена Агниетеберг, (ридот Свети Агнес),се наоѓа августинскиот манастир во кој Томас Кемпис го поминал најголемиот дел од својот живот и смрт (во 1471).

Уште во 1911 година, Зволе имале значителена трговија од страна на реката, голем пазар на риба, и што е најважно, најголем сточен пазар во Холандија по Ротердам. Поважните индустрии составен се од памук , се произведува железни работи, градење на бродови, боење и белење, изработка на јажиња, како и на сол.

Во текот на Втората светска војна, Зволе беше самостојно ослободен од Германците од канадски војник Лео мајор. Тој беше прогласен за почесен граѓанин на Цволе во 2005 година и една улицае е именувана по него.

Во 2004 година, ресторанот Де Либрије во Зволе беше одликуван со 3 ѕвезди од Мишелин водич; Почнувајќи од 2007 година, со деградирање на Паркхаувел 3-1 ѕвезда, тоа е само еден од само двата ресторани кој е толку чест во целата земја.

Блаувингерс

уреди

Граѓаните на Зволе се познаит како Блаувингерс (Blauwvingers). Ова датира од 1682, кога камбанаријата на црквата на Свети Михаил се распадна. Властите беа врзани за пари и видоа дека нема друга опција освен да ги продаде црковните ѕвона на соседниот град Кампен. За да бидете сигурни дека Кампен нема да направи премногу профит од договорот, локалните власти побара висока цена за камбаните. Кампен прифатени, но по доаѓањето на ѕвона стана јасно, тие беа премногу оштетени за да се репродуцираат. Во знак на одмазда, Кампен плати во бакарни монети од четирите duiten (еквивалент на две и пол центи). Зволе имал доверба во Кампен и сакаше да бидат сигурни дека тие навистина ја платиле целата цена. По ригорозното броење на оваа огромна сума на пари, сумата се претвори како сино од бакар.

Клима

уреди
Климатски податоци за Зволе
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 3
(37)
2
(36)
8
(46)
12
(53)
16
(61)
19
(66)
20
(68)
20
(68)
18
(64)
13
(56)
8
(46)
6
(42)
12
(54)
Прос. ниска °C (°F) 0
(32)
−2
(29)
2
(35)
4
(40)
8
(47)
12
(53)
14
(57)
14
(57)
11
(52)
8
(47)
3
(38)
2
(36)
7
(44)
Прос. врнежи мм (ин) 56
(2.2)
38
(1.5)
36
(1.4)
30
(1.2)
48
(1.9)
56
(2.2)
104
(4.1)
89
(3.5)
80
(3)
61
(2.4)
36
(1.4)
53
(2.1)
681
(26.8)
Извор: Weatherbase [6]

Образовни институции

уреди

Цволе е домаќин на неколку универзитети и колеџи

Сообраќај

уреди
 
Зволе железничка станица.

Патен сообраќај

уреди

Цволе е центар на националниот автопат мрежа и портал на северниот дел на Холандија. Ова се рефлектира во високи количини на сообраќај во и околу градот. А28 му служина Зволе со 4 излези, и ќе трае од Утрехт до Гронинген. Таа се проширува и до 8 ленти преку реката Ијсеел и 6 ленти од Зволе да Мепел во 2010 и 2011. Автопатот првично е отворен помеѓу 1964 и 1970 година Уште еден автопат, A50, A28 клучки со западно од градот, нуди можностн за југ сообраќајот до Апелдорн и Ајндховен.

Жечезнички транспорт

уреди

Првиот воз пристигна во Цволе на 6 јуни 1864 година. Денес во градот има железнички врски во осум правци (viz. Кампен, Леуварден, Гронинген, Емен, Енсхеде, Арнем / Нијмеген, Лелистад / Амстердам, и Амерсфорт).

железничка врска со Амстердам преку Лелистад - преку Ханзелајн - е во функција од декември 2012 година.

Воден сообраќај

уреди

Цволе се наоѓа на или во близина на три реки (Црна Вода, Вехт и Ијсеел), неколку канали (сега напуштениот Вилемсваарт, Нов Вехт и Оверсајселс канал и модерната Цволе-Ијсеел Kaнaaл). Постојат некои вода поврзани со индустриите во Зволе, главно во индустриската зона на Ворст.

Меѓународни односи

уреди

Збратимени градови

уреди

Зволе во моментот е збратимен со:

Во минатото Зволе имал партнерства со:

Наводи

уреди
  1. „Tasks of mayor Henk Jan Meijer“ (холандски). Gemeente Zwolle. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 25 March 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 25 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.
  6. „Weatherbase: Historical Weather for Zwolle, Netherlands“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

Литература

уреди
  • Lourens, Piet; Lucassen, Jan (1997). Inwonertallen van Nederlandse steden ca. 1300–1800. Amsterdam: NEHA. ISBN 9057420082.

Надворешни врски

уреди