За останати значења на поимот Бистрица видете ја страницата за појаснување.

Банска Бистрица (словачки: Banská Bystrica, германски: Neusohl, унгарски: Besztercebánya) — град во централна Словачка кој се наоѓа на реката Хрон и долина опколена од планините Ниски Татри, Голема Фатра и Кремница. Со околу 81.281 жител, Банска Бистрица е шестата најнаселена општина во Словачка[1] Местото за првпат било населено како постојана населба во 9 век и се стекнал со статус на општина за време на Кралството Унгарија во 1255. Градот е центар на регионот Банска Бистрица и округот Банска Бистрица.

Банска Бистрица
Banská Bystrica
Град
Знаме
Грб
Земја Словачка
Реки Hron
Височина 362 м
Површина 103,37 км2
Население 79 003 (2009-12-31)
Првпат спомената 1255
Градоначалник Иван Сактор
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 97401
Повикувачки бр. +421-48
Број BB
Банска Бистрица на картата на Словачка
Банска Бистрица на картата на Словачка
Банска Бистрица на картата на Словачка
Банска Бистрица на картата на Словачка
Банска Бистрица на картата на Словачка
Банска Бистрица на картата на регионот Банска Бистрица
Банска Бистрица на картата на регионот Банска Бистрица
Банска Бистрица на картата на регионот Банска Бистрица
Банска Бистрица на картата на регионот Банска Бистрица
Банска Бистрица на картата на регионот Банска Бистрица
На Ризницата: Банска Бистрица
Banská Bystrica
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: eng.banskabystrica.sk
Банска Бистрица

Збратимени градови уреди

Банска Бистрица е збратимена со неколку градови:[2]

Наводи уреди

  1. „Urban Audit“. Посетено на 2007-12-14.
  2. „Banská Bystrica Sister Cities“. © 2001-2008. Архивирано од изворникот на 2012-03-03. Посетено на 2008-10-23.
  3. „Tarnobrzeg Official Website - Partner Cities“.  (на полски) © 1999-2008 Urząd Miasta Tarnobrzeg. Архивирано од изворникот на 2007-12-18. Посетено на 2008-10-23.
  4. „Radom Official Website - Partner Cities“.     (на англиски и полски) © 2007 Urząd Miasta Radom. Архивирано од изворникот на 2009-02-03. Посетено на 2008-10-23.

Надворешни врски уреди