< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1181 (MCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1181 година од новата ера, 181. од вториот милениум, 81. од XII век и втора од 1180-тите.

1181 во разни календари
Грегоријански календар1181
MCLXXXI
Ab urbe condita1934
Ерменски календар630
ԹՎ ՈԼ
Асирски календар5931
Балиски календар1102–1103
Бенгалски календар588
Берберски календар2131
Будистички календар1725
Бурмански календар543
Византиски календар6689–6690
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3877 или 3817
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3878 или 3818
Коптски календар897–898
Етиопски календар1173–1174
Еврејски календар4941–4942
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1237–1238
 - Сачка ера1102–1103
 - Кали-југа4281–4282
Холоценски календар11181
Игбоански календар181–182
Ирански календар559–560
Исламски календар576–577
Јапонски календарЏишо 5 / Јова 1
(養和元年)
Јавански календар1088–1089
Јулијански календар1181
MCLXXXI
Корејски календар3514
Мингуо-календар731 пред Р. Кина
民前731年
Нанакшахи−287
Селевкидски календар1492/1493 г.г.
Тајландски сончев календар1723–1724
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1307 или 926 или 154
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1308 или 927 или 155

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6689 и 6690 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5931 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4941 и 4942 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1934.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1181 година се протега во 3817 и 3818, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3877 и 3878 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1724. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 576 и 577 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Папата Александар III на фреска

Надворешни врски

уреди