Отвори го главното мени

Рајнбек (германски: Reinbek) — град во округот Штормарн, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, северна Германија. Градот е дел од метрополитенската област Хамбург.

Рајнбек
Градското собрание на Рајнбек
Градското собрание на Рајнбек
Грб на Рајнбек
Рајнбек is located in Германија
Рајнбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градски единици 6
Градоначалник Бјерн Вармер (СДП)
Основни податоци
Површина 31,23 км2
Надм. височина 27 м
Население 27.366 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 876 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 21465
Повик. бр. 040, 04104
Портал www.reinbek.de
Местоположба на градот Рајнбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°30′32″N 10°14′54″E / 53.50889° СГШ; 10.24833° ИГД / 53.50889; 10.24833Координати: 53°30′32″N 10°14′54″E / 53.50889° СГШ; 10.24833° ИГД / 53.50889; 10.24833

Рајнбек бил прв пат споменат во 1226 година, а градските права ги стекнал во 1952 година. Градот е сместен на реката Биле, на која била изградена брана со цел да создаде езерце за потребите на водениците.

До него може да се дојде преку автопатот А1 и А23, како сојузниот автопа Б5.

Меѓународни односиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди