Гревесмилен

Гревесмилен (германски: Grevesmühlen) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставувал административно седиште на округот до административната реформа во 2011 година, кога кон округот се припоил градот Висмар, по што тој станал административно седиште на округот. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Гревесмилен-Ланд, иако не претставува нејзин член. Се наоѓа на 33 километри источно од Либек и 29 километри северозападно од Шверин.

Гревесмилен
Градското собрание на Гревесмилен
Градското собрание на Гревесмилен
Грб на Гревесмилен
Гревесмилен is located in Германија
Гревесмилен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Градоначалник Јирген Диц
Основни податоци
Површина 52,32 км2
Надм. височина 40 м
Население 10.354 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 198 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 03881
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на градот Гревесмилен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 11°10′E / 53.867° СГШ; 11.167° ИГД / 53.867; 11.167Координати: 53°52′N 11°10′E / 53.867° СГШ; 11.167° ИГД / 53.867; 11.167

Градски единициУреди

Кон градот Гревесмилен припаѓаат следниве единици: Барендорф, Битлинген, Драј Линден, Еверсторф, Хамберге, Дегтов, Ној Дегтов, Хојкендорф, Квестин, Зантов, Вотениц, Гренцхаузен и Појшов.

ИсторијаУреди

Името Гревесмилен потекнува од 1226 година, кога е за прв пат споменат, што го прави еден од најстарите градови во Мекленбург-Западна Померанија.

ЛуѓеУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди