< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1182 (MCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1182 година од новата ера, 182. од вториот милениум, 82. од XII век и трета од 1180-тите.

1182 во разни календари
Грегоријански календар1182
MCLXXXII
Ab urbe condita1935
Ерменски календар631
ԹՎ ՈԼԱ
Асирски календар5932
Балиски календар1103–1104
Бенгалски календар589
Берберски календар2132
Будистички календар1726
Бурмански календар544
Византиски календар6690–6691
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3878 или 3818
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3879 или 3819
Коптски календар898–899
Етиопски календар1174–1175
Еврејски календар4942–4943
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1238–1239
 - Сачка ера1103–1104
 - Кали-југа4282–4283
Холоценски календар11182
Игбоански календар182–183
Ирански календар560–561
Исламски календар577–578
Јапонски календарЈова 2 / Џуеј 1
(寿永元年)
Јавански календар1089–1090
Јулијански календар1182
MCLXXXII
Корејски календар3515
Мингуо-календар730 пред Р. Кина
民前730年
Нанакшахи−286
Селевкидски календар1493/1494 г.г.
Тајландски сончев календар1724–1725
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1308 или 927 или 155
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1309 или 928 или 156

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6690 и 6691 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5932 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4942 и 4943 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1935.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1182 година се протега во 3818 и 3819, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3878 и 3879 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1725. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 577 и 578 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди