< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1177 (MCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1177 година од новата ера, 177. од вториот милениум, 77. од XII век и осма од 1170-тите.

1177 во разни календари
Грегоријански календар1177
MCLXXVII
Ab urbe condita1930
Ерменски календар626
ԹՎ ՈԻԶ
Асирски календар5927
Балиски календар1098–1099
Бенгалски календар584
Берберски календар2127
Будистички календар1721
Бурмански календар539
Византиски календар6685–6686
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3873 или 3813
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3874 или 3814
Коптски календар893–894
Етиопски календар1169–1170
Еврејски календар4937–4938
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1233–1234
 - Сачка ера1098–1099
 - Кали-југа4277–4278
Холоценски календар11177
Игбоански календар177–178
Ирански календар555–556
Исламски календар572–573
Јапонски календарАнген 3 / Џишо 1
(治承元年)
Јавански календар1084–1085
Јулијански календар1177
MCLXXVII
Корејски календар3510
Мингуо-календар735 пред Р. Кина
民前735年
Нанакшахи−291
Селевкидски календар1488/1489 г.г.
Тајландски сончев календар1719–1720
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1303 или 922 или 150
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1304 или 923 или 151

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6685 и 6686 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5927 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4937 и 4938 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1930.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1177 година се протега во 3813 и 3814, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3873 и 3874 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1720. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 572 и 573 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди