< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1149 (MCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1149 година од новата ера, 149. од вториот милениум, 49. од XII век и последна од 1140-тите.

1149 во разни календари
Грегоријански календар1149
MCXLIX
Ab urbe condita1902
Ерменски календар598
ԹՎ ՇՂԸ
Асирски календар5899
Балиски календар1070–1071
Бенгалски календар556
Берберски календар2099
Будистички календар1693
Бурмански календар511
Византиски календар6657–6658
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3845 или 3785
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3846 или 3786
Коптски календар865–866
Етиопски календар1141–1142
Еврејски календар4909–4910
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1205–1206
 - Сачка ера1070–1071
 - Кали-југа4249–4250
Холоценски календар11149
Игбоански календар149–150
Ирански календар527–528
Исламски календар543–544
Јапонски календарКјуан 5
(久安5年)
Јавански календар1055–1056
Јулијански календар1149
MCXLIX
Корејски календар3482
Мингуо-календар763 пред Р. Кина
民前763年
Нанакшахи−319
Селевкидски календар1460/1461 г.г.
Тајландски сончев календар1691–1692
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1275 или 894 или 122
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1276 или 895 или 123

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6657 и 6658 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5899 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4909 и 4910 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1902.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1149 година се протега во 3785 и 3786, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3845 и 3846 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1692. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 543 и 544 исламска година.

Настани уреди

 
Византиска златна пара на Мануил I Комнин
  • Пролет – Царот Мануил I Комнин го презел Крф со помош на Венецијанците, кои ја победиле сицилијанската флота.[1]

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Norwich, John (1995). Byzantium: The Decline and Fall, pp. 98 and 103. Alfred A. Knopf, Inc. ISBN 0-679-41650-1.