< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1152 (MCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1152 година од новата ера, 152. од вториот милениум, 52. од XII век и трета од 1150-тите.

1152 во разни календари
Грегоријански календар1152
MCLII
Ab urbe condita1905
Ерменски календар601
ԹՎ ՈԱ
Асирски календар5902
Балиски календар1073–1074
Бенгалски календар559
Берберски календар2102
Будистички календар1696
Бурмански календар514
Византиски календар6660–6661
Кинески календар辛未(мет. коза)
3848 или 3788
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3849 или 3789
Коптски календар868–869
Етиопски календар1144–1145
Еврејски календар4912–4913
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1208–1209
 - Сачка ера1073–1074
 - Кали-југа4252–4253
Холоценски календар11152
Игбоански календар152–153
Ирански календар530–531
Исламски календар546–547
Јапонски календарНинпеј 2
(仁平2年)
Јавански календар1058–1059
Јулијански календар1152
MCLII
Корејски календар3485
Мингуо-календар760 пред Р. Кина
民前760年
Нанакшахи−316
Селевкидски календар1463/1464 г.г.
Тајландски сончев календар1694–1695
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1278 или 897 или 125
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1279 или 898 или 126

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6660 и 6661 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5902 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4912 и 4913 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1905.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1152 година се протега во 3788 и 3789, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3848 и 3849 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1695. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 546 и 547 исламска година.

Настани

уреди
 
Златна биста на Фридрих I

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди