< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

832 (DCCCXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 832. година од новата ера, 832. од првиот милениум, 32. од 9 век и трета од 830-тите.

832 г.  во други календари
Грегоријански календар 832
DCCCXXXII
Ab urbe condita 1585
Асирски календар 5582
Бахајски календар -1012–-1011
Бенгалски календар 239
Берберски календар 1782
Будистички календар 1376
Бурмански календар 194
Византиски календар 6340–6341
Еврејски календар 4592–4593
Ерменски календар 281
ԹՎ ՄՁԱ
Етиопски календар 824-825
Ирански календар 210–211
Исламски календар 216–217
Јулијански календар 832    DCCCXXXII
Кинески календар 辛亥年月日
(3468/3528)
— до —
壬子年月日
(3469/3529)
Коптски календар 548–549
Корејски календар 3165
Календар Мингуо 1080 пред РК
民前1080年
Селевкидски календар 1143–1144
Тајландски сончев календар 1375
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 888–889
 - Шака самват 754–755
 - Кали југа 3933–3934
Холоценски календар 10832
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6340 и 6341 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5582 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4592 и 4593 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1585.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 832. година се протега во 3468 и 3469, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3528 и 3529 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1375. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 216 и 217 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди