< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

809 (DCCCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 809 година од новата ера, 809. од првиот милениум, 9. од IX век и последна од 800-тите.

809 во разни календари
Грегоријански календар809
DCCCIX
Ab urbe condita1562
Ерменски календар258
ԹՎ ՄԾԸ
Асирски календар5559
Балиски календар730–731
Бенгалски календар216
Берберски календар1759
Будистички календар1353
Бурмански календар171
Византиски календар6317–6318
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3505 или 3445
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3506 или 3446
Коптски календар525–526
Етиопски календар801–802
Еврејски календар4569–4570
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера865–866
 - Сачка ера730–731
 - Кали-југа3909–3910
Холоценски календар10809
Ирански календар187–188
Исламски календар193–194
Јапонски календарDaidō 4
(大同4年)
Јавански календар705–706
Јулијански календар809
DCCCIX
Корејски календар3142
Мингуо-календар1103 пред Р. Кина
民前1103年
Нанакшахи−659
Селевкидски календар1120/1121 г.г.
Тајландски сончев календар1351–1352
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
935 или 554 или −218
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
936 или 555 или −217

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6317 и 6318 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5559 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4569 и 4570 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1562.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 809 година се протега во 3445 и 3446, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3505 и 3506 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1352. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 193 и 194 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   809 на Ризницата ?