< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

845 (DCCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 845 година од новата ера, 845. од првиот милениум, 45. од IX век и шеста од 840-тите.

845 во разни календари
Грегоријански календар845
DCCCXLV
Ab urbe condita1598
Ерменски календар294
ԹՎ ՄՂԴ
Асирски календар5595
Балиски календар766–767
Бенгалски календар252
Берберски календар1795
Будистички календар1389
Бурмански календар207
Византиски календар6353–6354
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3541 или 3481
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3542 или 3482
Коптски календар561–562
Етиопски календар837–838
Еврејски календар4605–4606
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера901–902
 - Сачка ера766–767
 - Кали-југа3945–3946
Холоценски календар10845
Ирански календар223–224
Исламски календар230–231
Јапонски календарЏова 12
(承和12年)
Јавански календар742–743
Јулијански календар845
DCCCXLV
Корејски календар3178
Мингуо-календар1067 пред Р. Кина
民前1067年
Нанакшахи−623
Селевкидски календар1156/1157 г.г.
Тајландски сончев календар1387–1388
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
971 или 590 или −182
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
972 или 591 или −181

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6353 и 6354 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5595 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4605 и 4606 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1598.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 845 година се протега во 3481 и 3482, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3541 и 3542 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1388. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 230 и 231 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   845 на Ризницата ?