< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

837 (DCCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 837 година од новата ера, 837. од првиот милениум, 37. од IX век и осма од 830-тите.

837 во разни календари
Грегоријански календар837
DCCCXXXVII
Ab urbe condita1590
Ерменски календар286
ԹՎ ՄՁԶ
Асирски календар5587
Балиски календар758–759
Бенгалски календар244
Берберски календар1787
Будистички календар1381
Бурмански календар199
Византиски календар6345–6346
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3533 или 3473
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3534 или 3474
Коптски календар553–554
Етиопски календар829–830
Еврејски календар4597–4598
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера893–894
 - Сачка ера758–759
 - Кали-југа3937–3938
Холоценски календар10837
Ирански календар215–216
Исламски календар222–223
Јапонски календарЏова 4
(承和4年)
Јавански календар733–734
Јулијански календар837
DCCCXXXVII
Корејски календар3170
Мингуо-календар1075 пред Р. Кина
民前1075年
Нанакшахи−631
Селевкидски календар1148/1149 г.г.
Тајландски сончев календар1379–1380
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
963 или 582 или −190
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
964 или 583 или −189

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6345 и 6346 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5587 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4597 и 4598 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1590.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 837 година се протега во 3473 и 3474, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3533 и 3534 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1380. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 222 и 223 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   837 на Ризницата ?