< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

870 (DCCCLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 870. година од новата ера, 870. од првиот милениум, 70. од 9 век и прва од 870-тите.

870 г.  во други календари
Грегоријански календар 870
DCCCLXX
Ab urbe condita 1623
Асирски календар 5620
Бахајски календар -974–-973
Бенгалски календар 277
Берберски календар 1820
Будистички календар 1414
Бурмански календар 232
Византиски календар 6378–6379
Еврејски календар 4630–4631
Ерменски календар 319
ԹՎ ՅԺԹ
Етиопски календар 862-863
Ирански календар 248–249
Исламски календар 256–257
Јулијански календар 870    DCCCLXX
Кинески календар 己丑年月日
(3506/3566)
— до —
庚寅年月日
(3507/3567)
Коптски календар 586–587
Корејски календар 3203
Календар Мингуо 1042 пред РК
民前1042年
Селевкидски календар 1181–1182
Тајландски сончев календар 1413
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 926–927
 - Шака самват 792–793
 - Кали југа 3971–3972
Холоценски календар 10870
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6378 и 6379 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5620 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4630 и 4631 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1623.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 870. година се протега во 3506 и 3507, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3566 и 3567 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1413. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 256 и 257 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди