< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

841 (DCCCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 841 година од новата ера, 841. од првиот милениум, 41. од IX век и втора од 840-тите.

841 во разни календари
Грегоријански календар841
DCCCXLI
Ab urbe condita1594
Ерменски календар290
ԹՎ ՄՂ
Асирски календар5591
Балиски календар762–763
Бенгалски календар248
Берберски календар1791
Будистички календар1385
Бурмански календар203
Византиски календар6349–6350
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3537 или 3477
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3538 или 3478
Коптски календар557–558
Етиопски календар833–834
Еврејски календар4601–4602
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера897–898
 - Сачка ера762–763
 - Кали-југа3941–3942
Холоценски календар10841
Ирански календар219–220
Исламски календар226–227
Јапонски календарЏова 8
(承和8年)
Јавански календар738–739
Јулијански календар841
DCCCXLI
Корејски календар3174
Мингуо-календар1071 пред Р. Кина
民前1071年
Нанакшахи−627
Селевкидски календар1152/1153 г.г.
Тајландски сончев календар1383–1384
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
967 или 586 или −186
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
968 или 587 или −185

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6349 и 6350 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5591 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4601 и 4602 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1594.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 841 година се протега во 3477 и 3478, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3537 и 3538 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1384. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 226 и 227 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   841 на Ризницата ?