< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

668 (DCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 668 година од новата ера, 668. од првиот милениум, 68. од VII век и деветта од 660-тите.

668 во разни календари
Грегоријански календар668
DCLXVIII
Ab urbe condita1421
Ерменски календар117
ԹՎ ՃԺԷ
Асирски календар5418
Балиски календар589–590
Бенгалски календар75
Берберски календар1618
Будистички календар1212
Бурмански календар30
Византиски календар6176–6177
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3364 или 3304
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3365 или 3305
Коптски календар384–385
Етиопски календар660–661
Еврејски календар4428–4429
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера724–725
 - Сачка ера589–590
 - Кали-југа3768–3769
Холоценски календар10668
Ирански календар46–47
Исламски календар47–48
Јапонски календарн/п
Јавански календар559–560
Јулијански календар668
DCLXVIII
Корејски календар3001
Мингуо-календар1244 пред Р. Кина
民前1244年
Нанакшахи−800
Селевкидски календар979/980 г.г.
Тајландски сончев календар1210–1211
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
794 или 413 или −359
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
795 или 414 или −358

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6176 и 6177 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5418 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4428 и 4429 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1421.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 668 година се протега во 3304 и 3305, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3364 и 3365 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1211. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 47 и 48 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди