Жан-Пол Пруст (фр. Jean-Paul Proust; р. 1940) — поранешен државен министер (шеф на владата) на Монако[1].

Жан-Пол Пруст
Жан-Пол Пруст со поранешниот шеф на дипломатијата на Кина Ли Џаосјинг
Државен министер на Монако
На должноста
1 јуни 2005 – 29 март 2010
Монарх Алберт II
Претходник Патрик Леклерк
Наследник Мишел Роже
Лични податоци
Роден(а) 1940
Починал(а) 8 април 2010
Партија Независен
Установа Национална управна школа

Функцијата ја извршува од 1 јуни 2005 (стапил еден месец подоцна од што требало заради смртта на НС Рение III), на која бил назначен три месеци пред тоа од страна на кнезот и француската влада. Како и сите државни министри на Монако, Пруст не израснал и не живеел во Монако.

Пруст долги години држел функции во државни служби. Најважните од нив биле префект на Гваделуп од ноември 1989 до јули 1991 и началник на полицијата на Париз од 2001 до 6 декември 2004.

На 8 април 2010 на функцијата го наследил Мишел Роже.

Наводи уреди

  1. Бремнер, Чарлс; Кили, Греам (18 ноември 2005). „Отсутните од врвот го расипаа големиот ден на кнезот“. The Times. Посетено на 3 април 2010. (англиски)
Политички функции
Претходник
Патрик Леклерк
Државен министер на Монако
2005–2010
Наследник
Мишел Роже