Палестинска самоуправа

Палестинска самоуправа (најчесто, Палестина) — автономна административна организација што номинално управува со делови од Западниот брег и целиот појасот Газа (кои се дел од Палестинските територии).

Јицак Рабин, Бил Клинтон и Јасер Арафат на церемонијата на потпишување на Договори од Осло на 13 септември 1993 година.

Палестинската самоуправа е основана во 1994 година, согласно со Договорот од Осло помеѓу Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и израелската влада.

Прв претседател на Палестинската самоуправа бил Јасер Арафат, а негов наследник и денешен претседател е Махмуд Абас. На парламентарните избори во јануари 2006 година радикалното исламистичко движење Хамас ја победи ПЛО и формира влада на чело со Исмаил Ханија. Тензиите помеѓу Хамас и Фатах во текот на 2006 година стануваат се поизразени и почнуваат да добиваат насилни облици. Во судирите што избувнаа од 14 до 16 јуни 2007 година, Хамас ја презеде контролата над Појасот Газа.

Административна поделба

уреди
 
Карта на областите во Палестина. Источен Ерусалим е прикажан како непалестински поради неговото непризнаено припојување кон Израел.

Согласно Договорот од Осло, Палестинските територии Западен Брег и Појас Газа се поделени на три подрачја (А, Б и В) и 16 области под Палестинска самоуправа. Од 2007 наваму, две посебни управи полагаат право на власт врз Палестинската самоуправа — едната на Западниот Брег, а другата во појасот Газа.

Име Население
(2007)[1]
Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)[2]
Западен Брег 3.269.700 5.671 417,86
Појас Газа 1.816.539 360 3.934,83
Вкупно 5.086.239 6.031 627,80

Западен Брег

уреди
Област[3] Население[3] Површина
(км2)[3]
Џенин 556.212 583
Тубас 88.771 372
Тулкарм 358.213 239
Наблус 586.380 592
Калкилија 100.753 164
Салфит 79.464 191
Рамала и ел-Бира 548.018 844
Ерихон 81.724 608
Ерусалим
(вклуч. Источен Ерусалим припоен од Израел)
462.521 344
Витлеем 376.515 644
Хеврон 751.129 1.060
Вкупно 3.609.700 5.671

Појас Газа

уреди
Област[3] Население[3] Површина
(км2)[3]
Северна Газа 270.245 61
Газа 696.410 70
Дејр ел-Бала 205.534 56
Хан Јунис 370.979 108
Рафа 273.371 65
Вкупно 1.816.539 360

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. . "Факти и информации за Палестина: Население". Палестинско академско друштво за изучување на меѓународните односи.  (консултирано на 24 октомври 2012) Архивирано на 24 септември 2012 г. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-09-24. Посетено на 2013-03-13. (англиски)
  2. Во 2010 г, вкупата густина е зголемена на 681 жит/км2.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 „Окупирана палестинска територија: Административни единици“. GeoHive. Посетено на 24 октомври 2012. (англиски)