Њуфаундленд
Newfoundland
Знамето на Њуфаундленд
Тробојното знаме на Њуфаундленд
(неофицијално)
Податотека:Newfoundland From Space.jpg
Географија
Површина: 111.390 км2
Водена површина: 7.797 км2
Должина на брег: 9.656 km
Највисока точка: Луис Хилс
814 m
Најдолга река: Експлоитс
246 км
Административно седиште: Сент Џонс
Демографија
Население (2001): 485.066
Најголеми етнички групи: Ирци, Англичани, помалку Французи
Најголем град: Сент Џонс
99.182 (град)
172.915 (широка градска зона)
Политика
Влада на Њуфаундленд и Лабрадор
http://www.gov.nl.ca
Членови во Долниот дом: 7
Членови во Сенатот на Канада: 6
Членови во Саборот: 48

Њуфаундленд (француски: Terre-Neuve; ирски: Talamh an Éisc; латински: Terra Nova) е голем остров на североисточниот брег на Северна Америка и најнаселениот дел од канадската провинција Њуфаундленд и Лабрадор. Зафаќа површина од 111.390 км2 и е 15-ти по големина во светот. Главен град е Сент Џонс, основан на југоисточниот врв на островот. Кејп Спиер, јужно од градот е најисточната точка на Канада. Островот има околу 485.000 жители.

Надворешни врски уреди