Оклахома е сојузна држава од САД во јужниот дел од земјата. Главен град е Оклахома Сити. Се простира на 180 000 квадратни километри и е сместена северно од реката Ред Ривер. Низ Оклахома прв проаѓа шпанскиот истражувач Коронадо, по потрага по изгубениот Златен Град а под власт на САД ќе дојде со купувањето на Луизијана кој во 1803 е купен од Французите, со што е добиен отворен пристап до бреговите на Тихиот Океан.

Знаме на Оклахома, усвоено во ноември 2006 година.

Демографија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Oklahoma Population“. U.S. Census Bureau. Посетено на January 15, 2022.