49°50′08″N 18°17′33″E / 49.83556° СГШ; 18.29250° ИГД / 49.83556; 18.29250

Острава (чешки: Ostrava, германски: Ostrau, полски: Ostrawa) — трет град по големина во Чешка и седиште на Моравскошлескиот крај. Низ Острава течат реките Остравица, Одра, Лучина и Опава. Во минататото градот го нарекувале „челичното срце на републиката“ (ocelové srdce republiky).

Острава
Ostrava
Град
Знаме
Грб
Земја Чешка
Регион Моравскошлески крај
Мал округ Округ
Место Масариково Намјести
 - височина 260 м
 - координати 49°50′08″N 18°17′33″E / 49.83556° СГШ; 18.29250° ИГД / 49.83556; 18.29250
Површина 214 км2
 - метрополска 3.896 км2
Население 336,909 (31 март 2008)
 - метрополско 1.164.328 [1]
Основан 1267
Градоначалник Петр Кајнар (ČSSD)
Поштенски бр. 702 00
Местоположба на Чешка
Местоположба на Чешка
Местоположба на Чешка
Местоположба на Чешка
Местоположба на Чешка
Местоположба на Моравскошлескиот крај
Местоположба на Моравскошлескиот крај
Местоположба на Моравскошлескиот крај
Местоположба на Моравскошлескиот крај
Местоположба на Моравскошлескиот крај
Портал: www.ostrava.cz

Во март 2008, градот броел 336.909 жители, кои живееле во 23 окрузи формирани од 34 гратчиња и села. Острава има поврзина од 212 км2. Густината на населението изнесува 1.589 жит/км2.

Познати личности

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди