Ајлбек е кварт на германскиот град Хамбург и дел од округот Вандсбек. Порано било независно мало село надвор од границите на Хамбург и всушност било подоцно припоено, кога градот се ширел.

Ајлбек
Кварт во Хамбург
Рекреациската зона Jacobipark
Рекреациската зона Jacobipark
Ајлбек is located in Германија
Ајлбек
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Вандсбек
Основни податоци
Површина 2 км2
Население 20.265  (1 јануари 2006)
 - Густина 10.133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на квартот Ајлбек во Хамбург
Карта
Координати 53°34′4″N 10°2′44″E / 53.56778° СГШ; 10.04556° ИГД / 53.56778; 10.04556Координати: 53°34′4″N 10°2′44″E / 53.56778° СГШ; 10.04556° ИГД / 53.56778; 10.04556

ЕтимологијаУреди

Селото било именувано по мала река со истото име.

  • Ylenbeke потекнува од старогермански збор за брз поток. Eile означува брзо, а beck означува река или поток.
  • Други извори велат дека Ylen или Ilen како пијавици (германски „Egel“), бидејќи во северна Германија јазикот е долногермански.

ИсторијаУреди

 
Хамбург 1800

Ајлбек првпат се појавил во 1247 како Ylenbeke.

Во текот на големиот пожар во Хамбург од 5 до 8 мај 1844, центарот на Хамбург бил уништет. Некои од луѓето од Хамбург-Алтштат се населиле во Ylenbeke.

Во Втората светска војна, Ајлбек бил скоро целосно уништен од тешките бомбардирања во јули 1943 (кодно име: Операција Гомора). Со реорганизацијата на Хамбург во 1949 Ајлбек станал дел од Вандсбек.

ГеографијаУреди

Во 2006 според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот Ајлбек имал вкупна површина од 1,7 км². На север и запад се квартовите Бармбек-Зид, Уленхорст и Хоенфелде на округот Хамбург-Норд. На исток се квартовите Вандсбек и Маринтал. На југ е квартот Хам-Норд од округот Хамбург-Мите.

ДемографијаУреди

Во 2006, во квартот Ајлбек живееле 20.265 луѓе. Густината на населеност била 11.741 жител на км². 9,8% биле деца под 18 години, а 21,4% имале 65 или повеќе години. 14,7% биле странци. 1.087 лица биле регистрирани како невработени.[1] Во 1999 постоеле 12.659 домаќинства и 58,7% од сите домаќинства биле сочинети од поединци.[2]

Постоеле 3 основни и 1 средно училиште во квартот Ајлбек и 38 доктори во приватни ординации и 5 аптеки.[3]

СообраќајУреди

Сојузниот автопат 75 поминува низ квартот, поврзувајќи го градот Либек на север со Делменхорст во Долна Саксонија. Според секторот за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), биле регистрирани 6.560 приватни возила (328 возила на 1000 луѓе) во Ајлбек.[3]

НаводиУреди

  1. Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  3. 3,0 3,1 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Надворешни врскиУреди