< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1157 (MCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1157 година од новата ера, 157. од вториот милениум, 57. од XII век и осма од 1150-тите.

1157 во разни календари
Грегоријански календар1157
MCLVII
Ab urbe condita1910
Ерменски календар606
ԹՎ ՈԶ
Асирски календар5907
Балиски календар1078–1079
Бенгалски календар564
Берберски календар2107
Будистички календар1701
Бурмански календар519
Византиски календар6665–6666
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3853 или 3793
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3854 или 3794
Коптски календар873–874
Етиопски календар1149–1150
Еврејски календар4917–4918
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1213–1214
 - Сачка ера1078–1079
 - Кали-југа4257–4258
Холоценски календар11157
Игбоански календар157–158
Ирански календар535–536
Исламски календар551–552
Јапонски календарХоген 2
(保元2年)
Јавански календар1063–1064
Јулијански календар1157
MCLVII
Корејски календар3490
Мингуо-календар755 пред Р. Кина
民前755年
Нанакшахи−311
Селевкидски календар1468/1469 г.г.
Тајландски сончев календар1699–1700
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1283 или 902 или 130
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1284 или 903 или 131

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6665 и 6666 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5907 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4917 и 4918 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1910.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1157 година се протега во 3793 и 3794, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3853 и 3854 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1700. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 551 и 552 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Кралот Ричард I

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Howlett, Richard (2012). Chronicles of the Reigns of Stephen, Henry II, and Richard I (англиски). 2. Cambridge and New York: Cambridge University Press. стр. xlii. ISBN 9781108052276.