Гелдерланд (холандски: Gelderland) — покраина во Холандија. Гелдерланд е најголема покраина по површина во Холандија. Главен град на покраината е Арнем, но Најмеген е најголем град со приближно 170,000 жители. Други голем регинални центри во покраината се: Апелдорн, Еде, Дутинхем, Зутфен, Тил, Вагенинген, Зевенар, Винтерсвајк и Хардервајк. Покраината се наоѓа во централно-источниот дел на државата, и граничи со Германија.

Гелдерланд
Gelderland
Покраина во Холандија
Знаме на ГелдерландГрб на Гелдерланд
Химна: Ons Gelderland
"Наш Гелдерланд"
Местоположба во Холандија
Местоположба во Холандија
Координати: 52°04′N 5°57′E / 52.06° СГШ; 5.95° ИГД / 52.06; 5.95
ДржаваХоландија
Гл. градАрнем
Најголем градНајмеген
Управа
 • Комисионер на кралотКлеменс Корнилје
Површина
 • Површина4,971,76 км2 (1,91.961 ми2)
 • Вода164,75 км2 (6,361 ми2)
Ранг1
Население (2009)
 • Површина1,999,135
 • Ранг4
 • Густина0,40/км2 (1,0/ми2)
 • Ранг6
ISO 3166NL-GE
Религија(1999)31% протестанти, 29% католици
Мреж. местоwww.gelderland.nl

Населението во Гелдерланд во 2015 година изнесувало 2 милиони жители.[1]

Потекло на името

уреди

Името на покраината води корени од некогашното војводство Гелдерланд кое опфаќало и делови од денешната покраина Лимбург и дел од денешна Германија (таму е градот Гелдерн).

Општини

уреди

Наводи

уреди
  1. „Regionale kerncijfers Nederland“ (холандски). CBS. Посетено на 30 May 2015.

Надворешни врски

уреди