< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1185 (MCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1185 година од новата ера, 185. од вториот милениум, 85. од XII век и шеста од 1180-тите.

1185 во разни календари
Грегоријански календар1185
MCLXXXV
Ab urbe condita1938
Ерменски календар634
ԹՎ ՈԼԴ
Асирски календар5935
Балиски календар1106–1107
Бенгалски календар592
Берберски календар2135
Будистички календар1729
Бурмански календар547
Византиски календар6693–6694
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3881 или 3821
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3882 или 3822
Коптски календар901–902
Етиопски календар1177–1178
Еврејски календар4945–4946
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1241–1242
 - Сачка ера1106–1107
 - Кали-југа4285–4286
Холоценски календар11185
Игбоански календар185–186
Ирански календар563–564
Исламски календар580–581
Јапонски календарГенрјаку 2 / Бунџи 1
(文治元年)
Јавански календар1092–1093
Јулијански календар1185
MCLXXXV
Корејски календар3518
Мингуо-календар727 пред Р. Кина
民前727年
Нанакшахи−283
Селевкидски календар1496/1497 г.г.
Тајландски сончев календар1727–1728
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1311 или 930 или 158
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1312 или 931 или 159

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6693 и 6694 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5935 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4945 и 4946 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1938.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1185 година се протега во 3821 и 3822, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3881 и 3882 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1728. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 580 и 581 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Мавзолејот на Ал-Сухајли во Маракеш

Надворешни врски

уреди