Дебрецин[1] (унгарски: Debrecen) e вториот најголем град во Унгарија, помал само од столицата Будимпешта. Дебрецин е регионален центар на регионот Северна голема котлина, како и главен административен центар и главен град на округот Хајду-Бихар.

Debrecen
Дебрецин
Знаме на Debrecen ДебрецинГрб на Debrecen Дебрецин
Прекар(и): Римскиот калвинист
Debrecen Дебрецин is located in Унгарија
Debrecen Дебрецин
Debrecen
Дебрецин
Координати: 47°31′48″N 21°38′21″E / 47.52997° СГШ; 21.63916° ИГД / 47.52997; 21.63916
Држава Унгарија
ОкругХајду-Бихар
Управа
 • ГрадоначалникЛајош Коша
Површина
 • Вкупна461,25 км2 (17,809 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно206.225
 • Густина442,53/км2 (114,610/ми2)
Час. појасCET (UTC1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код4000
Повик. бр.52

Градот за првпат бил спомнат под името Дебрезун во 1235. Според некои теории името е од куманско потекло. На други јазици: англиски: Debrecen, Debreczen или Debrcczin, словачки: Debrecín, in романски: Debreţin, на германски: Debrezin.

Население

уреди

Денеска (според податоците од 2009) во градот има население од околу 206,225 луѓе.

Етнички групи

уреди

Населението според националност: (попис од 2001)

Населението според деноминација: (попис од 2001)

Побратимени градови

уреди

Дебрецен е побратимен со:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. На македонски познат и како Дебрецен
  2. [1]

Надворешни врски

уреди