< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1160 (MCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1160. година од новата ера, 160. од вториот милениум, 60. од 12 век и прва од 1160-тите.

1160 г.  во други календари
Грегоријански календар 1160
MCLX
Ab urbe condita 1913
Асирски календар 5910
Бахајски календар -684–-683
Бенгалски календар 567
Берберски календар 2110
Будистички календар 1704
Бурмански календар 522
Византиски календар 6668–6669
Еврејски календар 4920–4921
Ерменски календар 609
ԹՎ ՈԹ
Етиопски календар 1152-1153
Игбоански календар 160–161
Ирански календар 538–539
Исламски календар 554–555
Јулијански календар 1160    MCLX
Кинески календар 己卯年月日
(3796/3856)
— до —
庚辰年月日
(3797/3857)
Коптски календар 876–877
Корејски календар 3493
Календар Мингуо 752 пред РК
民前752年
Селевкидски календар 1471–1472
Тајландски сончев календар 1703
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1216–1217
 - Шака самват 1082–1083
 - Кали југа 4261–4262
Холоценски календар 11160
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6668 и 6669 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5910 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4920 и 4921 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1913.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1160. година се протега во 3796 и 3797, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3856 и 3857 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1703. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 554 и 555 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди