< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1162 (MCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1162 година од новата ера, 162. од вториот милениум, 62. од XII век и трета од 1160-тите.

1162 во разни календари
Грегоријански календар1162
MCLXII
Ab urbe condita1915
Ерменски календар611
ԹՎ ՈԺԱ
Асирски календар5912
Балиски календар1083–1084
Бенгалски календар569
Берберски календар2112
Будистички календар1706
Бурмански календар524
Византиски календар6670–6671
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3858 или 3798
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3859 или 3799
Коптски календар878–879
Етиопски календар1154–1155
Еврејски календар4922–4923
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1218–1219
 - Сачка ера1083–1084
 - Кали-југа4262–4263
Холоценски календар11162
Игбоански календар162–163
Ирански календар540–541
Исламски календар557–558
Јапонски календарОхо 2
(応保2年)
Јавански календар1068–1069
Јулијански календар1162
MCLXII
Корејски календар3495
Мингуо-календар750 пред Р. Кина
民前750年
Нанакшахи−306
Селевкидски календар1473/1474 г.г.
Тајландски сончев календар1704–1705
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1288 или 907 или 135
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1289 или 908 или 136

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6670 и 6671 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5912 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4922 и 4923 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1915.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1162 година се протега во 3798 и 3799, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3858 и 3859 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1705. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 557 и 558 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди