< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1179 (MCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1179 година од новата ера, 179. од вториот милениум, 79. од XII век и последна од 1170-тите.

1179 во разни календари
Грегоријански календар1179
MCLXXIX
Ab urbe condita1932
Ерменски календар628
ԹՎ ՈԻԸ
Асирски календар5929
Балиски календар1100–1101
Бенгалски календар586
Берберски календар2129
Будистички календар1723
Бурмански календар541
Византиски календар6687–6688
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3875 или 3815
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3876 или 3816
Коптски календар895–896
Етиопски календар1171–1172
Еврејски календар4939–4940
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1235–1236
 - Сачка ера1100–1101
 - Кали-југа4279–4280
Холоценски календар11179
Игбоански календар179–180
Ирански календар557–558
Исламски календар574–575
Јапонски календарЏишо 3
(治承3年)
Јавански календар1086–1087
Јулијански календар1179
MCLXXIX
Корејски календар3512
Мингуо-календар733 пред Р. Кина
民前733年
Нанакшахи−289
Селевкидски календар1490/1491 г.г.
Тајландски сончев календар1721–1722
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1305 или 924 или 152
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1306 или 925 или 153

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6687 и 6688 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5929 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4939 и 4940 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1932.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1179 година се протега во 3815 и 3816, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3875 и 3876 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1722. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 574 и 575 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди