< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1156 (MCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1156 година од новата ера, 156. од вториот милениум, 56. од XII век и седма од 1150-тите.

1156 во разни календари
Грегоријански календар1156
MCLVI
Ab urbe condita1909
Ерменски календар605
ԹՎ ՈԵ
Асирски календар5906
Балиски календар1077–1078
Бенгалски календар563
Берберски календар2106
Будистички календар1700
Бурмански календар518
Византиски календар6664–6665
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3852 или 3792
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3853 или 3793
Коптски календар872–873
Етиопски календар1148–1149
Еврејски календар4916–4917
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1212–1213
 - Сачка ера1077–1078
 - Кали-југа4256–4257
Холоценски календар11156
Игбоански календар156–157
Ирански календар534–535
Исламски календар550–551
Јапонски календарКјуџу 3 / Хоген 1
(保元元年)
Јавански календар1062–1063
Јулијански календар1156
MCLVI
Корејски календар3489
Мингуо-календар756 пред Р. Кина
民前756年
Нанакшахи−312
Селевкидски календар1467/1468 г.г.
Тајландски сончев календар1698–1699
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1282 или 901 или 129
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1283 или 902 или 130

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6664 и 6665 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5906 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4916 и 4917 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1909.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1156 година се протега во 3792 и 3793, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3852 и 3853 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1699. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 550 и 551 исламска година.

Настани уреди

 
Златна биста на Фридрих I

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди