Марина Горка

град во Белорусија

Марина Горка (белоруски: Мар'іна Горка, руски: Марьина Горка) — град во Минската област, Белорусија и административен центар на Пуховичкиот реон. Населението брои 22.500 жители (2009).[2]

Марина Горка
Мар'іна Горка
Марьина Горка
Споменик на Марија — симбол на Марина Горка
Споменик на Марија — симбол на Марина Горка
Знаме на Марина Горка
Знаме
Амблем на Марина Горка
Амблем
Марина Горка is located in Белорусија
Марина Горка
Марина Горка
Марина Горка
Координати: 53°30′25.92″N 28°09′07.92″E / 53.5072000° N; 28.1522000° E / 53.5072000; 28.1522000
Земја
Област
Реон
 Белорусија
Минска
 Пуховички
Основан1222
Површина
 • Вкупна8,2 км2 (32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000169000000169 м
Население (2009)
 • Вкупно21.446
 • Густина260/км2 (680/ми2)
 [1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.222811
Повик. бр.+375 1713
Рег. таб.5
Мреж. местоmgorka.com

ИсторијаУреди

Местото за првпат се споменува во 1222 г., а градскиот статус го стекнало во 1955 г.

ГеографијаУреди

Марина Горка се наоѓа 60 км јужно од Минск. Низ неа минува автопатот М5 што води од Минск до Бабрујск.

ЗанимливостиУреди

На 15 км североисточно од Марина Горка се наоѓа географскиот центар на Европа. (53°34′01.5″N 28°20′57.2″E / 53.567083° N; 28.349222° E / 53.567083; 28.349222)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Светски службен весник“. Архивирано од изворникот на 2013-01-11. (англиски)
  2. Статистики за Белорусија во 2009 г. — Белстат (руски)

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Минска област

Координати: 53°30′25.92″N 28°09′07.92″E / 53.5072000° N; 28.1522000° E / 53.5072000; 28.1522000