< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1154 (MCLIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1154. година од новата ера, 154. од вториот милениум, 54. од 12 век и петта од 1150-тите.

1154 г.  во други календари
Грегоријански календар 1154
MCLIV
Ab urbe condita 1907
Асирски календар 5904
Бахајски календар -690–-689
Бенгалски календар 561
Берберски календар 2104
Будистички календар 1698
Бурмански календар 516
Византиски календар 6662–6663
Еврејски календар 4914–4915
Ерменски календар 603
ԹՎ ՈԳ
Етиопски календар 1146-1147
Игбоански календар 154–155
Ирански календар 532–533
Исламски календар 548–549
Јулијански календар 1154    MCLIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3790/3850)
— до —
甲戌年月日
(3791/3851)
Коптски календар 870–871
Корејски календар 3487
Календар Мингуо 758 пред РК
民前758年
Селевкидски календар 1465–1466
Тајландски сончев календар 1697
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1210–1211
 - Шака самват 1076–1077
 - Кали југа 4255–4256
Холоценски календар 11154
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6662 и 6663 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5904 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4914 и 4915 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1907.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1154. година се протега во 3790 и 3791, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3850 и 3851 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1697. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 548 и 549 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди