< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1166 (MCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1166 година од новата ера, 166. од вториот милениум, 66. од XII век и седма од 1160-тите.

1166 во разни календари
Грегоријански календар1166
MCLXVI
Ab urbe condita1919
Ерменски календар615
ԹՎ ՈԺԵ
Асирски календар5916
Балиски календар1087–1088
Бенгалски календар573
Берберски календар2116
Будистички календар1710
Бурмански календар528
Византиски календар6674–6675
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3862 или 3802
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3863 или 3803
Коптски календар882–883
Етиопски календар1158–1159
Еврејски календар4926–4927
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1222–1223
 - Сачка ера1087–1088
 - Кали-југа4266–4267
Холоценски календар11166
Игбоански календар166–167
Ирански календар544–545
Исламски календар561–562
Јапонски календарЕјман 2 / Нинан 1
(仁安元年)
Јавански календар1073–1074
Јулијански календар1166
MCLXVI
Корејски календар3499
Мингуо-календар746 пред Р. Кина
民前746年
Нанакшахи−302
Селевкидски календар1477/1478 г.г.
Тајландски сончев календар1708–1709
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1292 или 911 или 139
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1293 или 912 или 140

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6674 и 6675 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5916 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4926 и 4927 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1919.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1166 година се протега во 3802 и 3803, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3862 и 3863 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1709. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 561 и 562 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди