< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

850 (DCCCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 850 година од новата ера, 850. од првиот милениум, 50. од IX век и прва од 850-тите.

850 во разни календари
Грегоријански календар850
DCCCL
Ab urbe condita1603
Ерменски календар299
ԹՎ ՄՂԹ
Асирски календар5600
Балиски календар771–772
Бенгалски календар257
Берберски календар1800
Будистички календар1394
Бурмански календар212
Византиски календар6358–6359
Кинески календар己巳(зем. змија)
3546 или 3486
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3547 или 3487
Коптски календар566–567
Етиопски календар842–843
Еврејски календар4610–4611
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера906–907
 - Сачка ера771–772
 - Кали-југа3950–3951
Холоценски календар10850
Ирански календар228–229
Исламски календар235–236
Јапонски календарКашо 3
(嘉祥3年)
Јавански календар747–748
Јулијански календар850
DCCCL
Корејски календар3183
Мингуо-календар1062 пред Р. Кина
民前1062年
Нанакшахи−618
Селевкидски календар1161/1162 г.г.
Тајландски сончев календар1392–1393
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
976 или 595 или −177
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
977 или 596 или −176

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6358 и 6359 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5600 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4610 и 4611 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1603.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 850 година се протега во 3486 и 3487, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3546 и 3547 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1393. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 235 и 236 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   850 на Ризницата ?