< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

823 (DCCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 823 година од новата ера, 823. од првиот милениум, 23. од IX век и четвртта од 820-тите.

823 во разни календари
Грегоријански календар823
DCCCXXIII
Ab urbe condita1576
Ерменски календар272
ԹՎ ՄՀԲ
Асирски календар5573
Балиски календар744–745
Бенгалски календар230
Берберски календар1773
Будистички календар1367
Бурмански календар185
Византиски календар6331–6332
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3519 или 3459
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3520 или 3460
Коптски календар539–540
Етиопски календар815–816
Еврејски календар4583–4584
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера879–880
 - Сачка ера744–745
 - Кали-југа3923–3924
Холоценски календар10823
Ирански календар201–202
Исламски календар207–208
Јапонски календарКонин 14
(弘仁14年)
Јавански календар719–720
Јулијански календар823
DCCCXXIII
Корејски календар3156
Мингуо-календар1089 пред Р. Кина
民前1089年
Нанакшахи−645
Селевкидски календар1134/1135 г.г.
Тајландски сончев календар1365–1366
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
949 или 568 или −204
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
950 или 569 или −203

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6331 и 6332 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5573 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4583 и 4584 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1576.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 823 година се протега во 3459 и 3460, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3519 и 3520 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1366. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 207 и 208 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди