< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

833 (DCCCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 833 година од новата ера, 833. од првиот милениум, 33. од IX век и четвртта од 830-тите.

833 во разни календари
Грегоријански календар833
DCCCXXXIII
Ab urbe condita1586
Ерменски календар282
ԹՎ ՄՁԲ
Асирски календар5583
Балиски календар754–755
Бенгалски календар240
Берберски календар1783
Будистички календар1377
Бурмански календар195
Византиски календар6341–6342
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3529 или 3469
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3530 или 3470
Коптски календар549–550
Етиопски календар825–826
Еврејски календар4593–4594
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера889–890
 - Сачка ера754–755
 - Кали-југа3933–3934
Холоценски календар10833
Ирански календар211–212
Исламски календар217–218
Јапонски календарТенчо 10
(天長10年)
Јавански календар729–730
Јулијански календар833
DCCCXXXIII
Корејски календар3166
Мингуо-календар1079 пред Р. Кина
民前1079年
Нанакшахи−635
Селевкидски календар1144/1145 г.г.
Тајландски сончев календар1375–1376
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
959 или 578 или −194
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
960 или 579 или −193

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6341 и 6342 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5583 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4593 и 4594 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1586.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 833 година се протега во 3469 и 3470, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3529 и 3530 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1376. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 217 и 218 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди