< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

842 (DCCCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 842 година од новата ера, 842. од првиот милениум, 42. од IX век и трета од 840-тите.

842 во разни календари
Грегоријански календар842
DCCCXLII
Ab urbe condita1595
Ерменски календар291
ԹՎ ՄՂԱ
Асирски календар5592
Балиски календар763–764
Бенгалски календар249
Берберски календар1792
Будистички календар1386
Бурмански календар204
Византиски календар6350–6351
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3538 или 3478
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3539 или 3479
Коптски календар558–559
Етиопски календар834–835
Еврејски календар4602–4603
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера898–899
 - Сачка ера763–764
 - Кали-југа3942–3943
Холоценски календар10842
Ирански календар220–221
Исламски календар227–228
Јапонски календарЏова 9
(承和9年)
Јавански календар739–740
Јулијански календар842
DCCCXLII
Корејски календар3175
Мингуо-календар1070 пред Р. Кина
民前1070年
Нанакшахи−626
Селевкидски календар1153/1154 г.г.
Тајландски сончев календар1384–1385
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
968 или 587 или −185
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
969 или 588 или −184

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6350 и 6351 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5592 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4602 и 4603 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1595.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 842 година се протега во 3478 и 3479, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3538 и 3539 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1385. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 227 и 228 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди