< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

865 (DCCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 865 година од новата ера, 865. од првиот милениум, 65. од IX век и шеста од 860-тите.

865 во разни календари
Грегоријански календар865
DCCCLXV
Ab urbe condita1618
Ерменски календар314
ԹՎ ՅԺԴ
Асирски календар5615
Балиски календар786–787
Бенгалски календар272
Берберски календар1815
Будистички календар1409
Бурмански календар227
Византиски календар6373–6374
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3561 или 3501
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3562 или 3502
Коптски календар581–582
Етиопски календар857–858
Еврејски календар4625–4626
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера921–922
 - Сачка ера786–787
 - Кали-југа3965–3966
Холоценски календар10865
Ирански календар243–244
Исламски календар250–251
Јапонски календарЏоган 7
(貞観7年)
Јавански календар762–763
Јулијански календар865
DCCCLXV
Корејски календар3198
Мингуо-календар1047 пред Р. Кина
民前1047年
Нанакшахи−603
Селевкидски календар1176/1177 г.г.
Тајландски сончев календар1407–1408
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
991 или 610 или −162
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
992 или 611 или −161

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6373 и 6374 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5615 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4625 и 4626 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1618.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 865 година се протега во 3501 и 3502, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3561 и 3562 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1408. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 250 и 251 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   865 на Ризницата ?