< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

695 (DCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 695 година од новата ера, 695. од првиот милениум, 95. од VII век и шеста од 690-тите.

695 во разни календари
Грегоријански календар695
DCXCV
Ab urbe condita1448
Ерменски календар144
ԹՎ ՃԽԴ
Асирски календар5445
Балиски календар616–617
Бенгалски календар102
Берберски календар1645
Будистички календар1239
Бурмански календар57
Византиски календар6203–6204
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3391 или 3331
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3392 или 3332
Коптски календар411–412
Етиопски календар687–688
Еврејски календар4455–4456
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера751–752
 - Сачка ера616–617
 - Кали-југа3795–3796
Холоценски календар10695
Ирански календар73–74
Исламски календар75–76
Јапонски календарн/п
Јавански календар587–588
Јулијански календар695
DCXCV
Корејски календар3028
Мингуо-календар1217 пред Р. Кина
民前1217年
Нанакшахи−773
Селевкидски календар1006/1007 г.г.
Тајландски сончев календар1237–1238
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
821 или 440 или −332
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
822 или 441 или −331

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6203 и 6204 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5445 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4455 и 4456 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1448.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 695 година се протега во 3331 и 3332, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3391 и 3392 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1238. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 75 и 76 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди