< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

822 (DCCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 822 година од новата ера, 822. од првиот милениум, 22. од IX век и трета од 820-тите.

822 во разни календари
Грегоријански календар822
DCCCXXII
Ab urbe condita1575
Ерменски календар271
ԹՎ ՄՀԱ
Асирски календар5572
Балиски календар743–744
Бенгалски календар229
Берберски календар1772
Будистички календар1366
Бурмански календар184
Византиски календар6330–6331
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3518 или 3458
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3519 или 3459
Коптски календар538–539
Етиопски календар814–815
Еврејски календар4582–4583
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера878–879
 - Сачка ера743–744
 - Кали-југа3922–3923
Холоценски календар10822
Ирански календар200–201
Исламски календар206–207
Јапонски календарКонин 13
(弘仁13年)
Јавански календар718–719
Јулијански календар822
DCCCXXII
Корејски календар3155
Мингуо-календар1090 пред Р. Кина
民前1090年
Нанакшахи−646
Селевкидски календар1133/1134 г.г.
Тајландски сончев календар1364–1365
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
948 или 567 или −205
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
949 или 568 или −204

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6330 и 6331 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5572 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4582 и 4583 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1575.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 822 година се протега во 3458 и 3459, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3518 и 3519 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1365. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 206 и 207 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   822 на Ризницата ?