< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1577 (MDLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1577 година од новата ера, 577. од вториот милениум, 77. од XVI век и осма од 1570-тите.

1577 во разни календари
Грегоријански календар1577
MDLXXVII
Ab urbe condita2330
Ерменски календар1026
ԹՎ ՌԻԶ
Асирски календар6327
Балиски календар1498–1499
Бенгалски календар984
Берберски календар2527
Будистички календар2121
Бурмански календар939
Византиски календар7085–7086
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4273 или 4213
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4274 или 4214
Коптски календар1293–1294
Етиопски календар1569–1570
Еврејски календар5337–5338
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1633–1634
 - Сачка ера1498–1499
 - Кали-југа4677–4678
Холоценски календар11577
Игбоански календар577–578
Ирански календар955–956
Исламски календар984–985
Јапонски календарТеншо 5
(天正5年)
Јавански календар1496–1497
Јулијански календар1577
MDLXXVII
Корејски календар3910
Мингуо-календар335 пред Р. Кина
民前335年
Нанакшахи109
Тајландски сончев календар2119–2120
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1703 или 1322 или 550
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
1704 или 1323 или 551

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7085 и 7086 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6327 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5337 и 5338 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2330.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1577 година се протега во 4213 и 4214, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4273 и 4274 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2120. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 984 и 985 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди