< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1572 (MDLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1572 година од новата ера, 572. од вториот милениум, 72. од XVI век и трета од 1570-тите.

1572 во разни календари
Грегоријански календар1572
MDLXXII
Ab urbe condita2325
Ерменски календар1021
ԹՎ ՌԻԱ
Асирски календар6322
Балиски календар1493–1494
Бенгалски календар979
Берберски календар2522
Будистички календар2116
Бурмански календар934
Византиски календар7080–7081
Кинески календар辛未(мет. коза)
4268 или 4208
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4269 или 4209
Коптски календар1288–1289
Етиопски календар1564–1565
Еврејски календар5332–5333
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1628–1629
 - Сачка ера1493–1494
 - Кали-југа4672–4673
Холоценски календар11572
Игбоански календар572–573
Ирански календар950–951
Исламски календар979–980
Јапонски календарГенки 3
(元亀3年)
Јавански календар1491–1492
Јулијански календар1572
MDLXXII
Корејски календар3905
Мингуо-календар340 пред Р. Кина
民前340年
Нанакшахи104
Тајландски сончев календар2114–2115
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1698 или 1317 или 545
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1699 или 1318 или 546

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7080 и 7081 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6322 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5332 и 5333 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2325.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1572 година се протега во 4208 и 4209, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4268 и 4269 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2115. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 979 и 980 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди