< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1555 (MDLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1555 година од новата ера, 555. од вториот милениум, 55. од XVI век и шеста од 1550-тите.

1555 во разни календари
Грегоријански календар1555
MDLV
Ab urbe condita2308
Ерменски календар1004
ԹՎ ՌԴ
Асирски календар6305
Балиски календар1476–1477
Бенгалски календар962
Берберски календар2505
Будистички календар2099
Бурмански календар917
Византиски календар7063–7064
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4251 или 4191
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4252 или 4192
Коптски календар1271–1272
Етиопски календар1547–1548
Еврејски календар5315–5316
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1611–1612
 - Сачка ера1476–1477
 - Кали-југа4655–4656
Холоценски календар11555
Игбоански календар555–556
Ирански календар933–934
Исламски календар962–963
Јапонски календарТенбун 24 / Коџи 1
(弘治元年)
Јавански календар1473–1475
Јулијански календар1555
MDLV
Корејски календар3888
Мингуо-календар357 пред Р. Кина
民前357年
Нанакшахи87
Тајландски сончев календар2097–2098
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1681 или 1300 или 528
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1682 или 1301 или 529

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7063 и 7064 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6305 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5315 и 5316 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2308.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1555 година се протега во 4191 и 4192, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4251 и 4252 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2098. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 962 и 963 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди