< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1558 (MDLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1558 година од новата ера, 558. од вториот милениум, 58. од XVI век и деветта од 1550-тите.

1558 во разни календари
Грегоријански календар1558
MDLVIII
Ab urbe condita2311
Ерменски календар1007
ԹՎ ՌԷ
Асирски календар6308
Балиски календар1479–1480
Бенгалски календар965
Берберски календар2508
Будистички календар2102
Бурмански календар920
Византиски календар7066–7067
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4254 или 4194
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4255 или 4195
Коптски календар1274–1275
Етиопски календар1550–1551
Еврејски календар5318–5319
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1614–1615
 - Сачка ера1479–1480
 - Кали-југа4658–4659
Холоценски календар11558
Игбоански календар558–559
Ирански календар936–937
Исламски календар965–966
Јапонски календарКоџи 4 / Ејроку 1
(永禄元年)
Јавански календар1477–1478
Јулијански календар1558
MDLVIII
Корејски календар3891
Мингуо-календар354 пред Р. Кина
民前354年
Нанакшахи90
Тајландски сончев календар2100–2101
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1684 или 1303 или 531
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1685 или 1304 или 532

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7066 и 7067 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6308 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5318 и 5319 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2311.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1558 година се протега во 4194 и 4195, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4254 и 4255 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2101. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 965 и 966 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди