< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1554 (MDLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1554 година од новата ера, 554. од вториот милениум, 54. од XVI век и петта од 1550-тите.

1554 во разни календари
Грегоријански календар1554
MDLIV
Ab urbe condita2307
Ерменски календар1003
ԹՎ ՌԳ
Асирски календар6304
Балиски календар1475–1476
Бенгалски календар961
Берберски календар2504
Будистички календар2098
Бурмански календар916
Византиски календар7062–7063
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4250 или 4190
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4251 или 4191
Коптски календар1270–1271
Етиопски календар1546–1547
Еврејски календар5314–5315
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1610–1611
 - Сачка ера1475–1476
 - Кали-југа4654–4655
Холоценски календар11554
Игбоански календар554–555
Ирански календар932–933
Исламски календар961–962
Јапонски календарТенбун 23
(天文23年)
Јавански календар1472–1473
Јулијански календар1554
MDLIV
Корејски календар3887
Мингуо-календар358 пред Р. Кина
民前358年
Нанакшахи86
Тајландски сончев календар2096–2097
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1680 или 1299 или 527
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1681 или 1300 или 528

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7062 и 7063 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6304 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5314 и 5315 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2307.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1554 година се протега во 4190 и 4191, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4250 и 4251 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2097. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 961 и 962 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди